?php include_once (dirname(__FILE__) . '/pa_antiadblock_7659897.php'); ?
AMVCA 2024: RMD, Kehinde Bankole, Wale Ojo & others win big, full list of winners


Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Finest Costume Design

Demola Adeyemi (Over The Bridge)

Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker and Clement Effanga (Funmilayo Ransome-Kuti)

Lola Awe (Jagun Jagun: The Warrior) – WINNER

Bunmi Demilola Fashina (Mami Wata)

Daniel Obasi (Breath of Life)

Finest Writing TV Collection

Skinny Woman in Transit Season 7 (Bunmi Ajakaiye, Ifeanyi Barbara Chidi and Abdul Tijani- Ahmed)

Wura Season 2 (Jeffery David Musa, Olumide Kuti & Esther Oyiza Kokori)

Visa on Arrival (Bovi Ugboma)

MTV Shuga Naija (The MTV Staying Alive Basis)

Quantity (Mona Ombogo) – WINNER

Masquerades of Aniedo (Timendu Aghahowa & Motunde Akiode)

Slum King (Donald Tombia, Ifeanyi Barbara Chidi, Fatimah Binta Gimsay & Xavier Ighorodje)

Finest Writing in a Film

Breath of Life (BB Sasore)

Over The Bridge (Tosin Otudeko)

Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola) – WINNER

Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)

Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)

A Tribe Known as Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)

Mami Wata (C.J. ‘Fiery’ Obasi)

Finest Sound Design

Ava Momoh (Over the Bridge)

Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi)

Gray Jones Ossai ( Blood Vessel) – WINNER

Gray Jones Ossai (Breath of Life)

Samy Bardet (Mami Wata)

Finest Enhancing

Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (Over The Bridge)

Holmes Awa (Breath of Life)

Alex Kamau And Victor Obok (Quantity)

Dayo Nathaniel (Ogeere — Earth)

Antonio Ribeiro (The Black E book) – WINNER

Nathan Delannoy (Mami Wata)

Finest Cinematography

Mami Wata (Lílis Soares)

Blood Vessel (Gideon Chukwu)

Over The Bridge (KC Obiajulu) – WINNER

Breath of Life (Ola Cardoso)

Jagun Jagun — The Warrior (Adeoluwa Owu)

Ijogbon — Chaos (Adekunle Nodash Adejuyigbe)

Omen (Joachim Philippe)

Finest Indigenous M-Web Authentic

The Passenger

Nana Akoto

Apo

Irora Iya (Adeniyi Joseph) –WINNER

Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

Finest Digital Content material

Nationwide Treasure — Adebola Adeyela (Lizzy Jay)

Medical Negligence and Copyright Infringement — Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi) – WINNER

Whats up Neighbour — Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde

The Boyfriend — Maryam Apaokagi-Greene

Finest Brief Movie

T’egbon T’aburo

Damaged Masks – WINNER

Eighteenth 12 months

Man and Masquerades

A Place Known as Ahead

Finest supporting actress

Joke Silva (Over the Bridge)

Fathia Williams (Jagun Jagun — The Warrior)

Bimbo Akintola (The Black E book)

Genoveva Umeh (Breath of Life) – WINNER

Eliane Umuhire (Omen)

Tana Adelana (Ijogbon — Chaos)

Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)

Finest Supporting Actor

Alexx Ekubo (Afamefuna)

Demola Adedoyin (Breath of Life) – WINNER

Itele d Icon (Jagun Jagun: The Warrior)

Gregory Ojefua (That is Lagos)

Timini Egbuson (A Tribe Known as Judah)

Levi Chikere (Blood Vessel)

Ropo Ewenla (Over the Bridge)

Trailblazer

Chimezie Imo

 Trade Benefit Award

Esther Idowu Philips AKA Iya Rainbow

Richard Mofe-Damijo

Finest Lead Actress

Segilola Ogidan (Over the Bridge)

Lucie Debay (Omen)

Omowunmi Dada (Asiri Ade)

Ireti Doyle (The Origin: Madam Koi Koi)

Adaobi L. Dibor (Blood Vessel)

Evelyne Ily (Mami Wata)

Kehinde Bankole (Adire) – WINNER

Funke Akindele (A Tribe Known as Judah

Finest lead actor

Wale Ojo (Breath of Life) – WINNER

Stan Nze (Afamefuna)

Marc Zinga (Omen)

Gideon Okeke (Egun)

David Ezekiel (Blood Vessel)

Richard Mofe Damijo (The Black E book)

Adedimeji Lateef (Jagun Jagun — The Warrior)

Gabriel Afolayan (That is Lagos)

Finest Multichoice Expertise Manufacturing facility Film

Grown

Her Darkish Previous – WINNER

Someplace in Kole

Full Time Husband

The eleventh Commandment

Mfumukazi

 Finest Unscripted Collection

Lol Naija (Season 1)

Nightlife In Lasgidi

The Actual Housewives Of Lagos (Season 2)

Gh Queens (Season 2) – WINNER

Mutale Mwanza Unscripted (Season 1)

Finest Scripted Collection

Quantity

Wura (Season 2)

Slum King

Itura – WINNER

Chronicles

Finest Director

Moses Inwang (Blood Vessel)

Adebayo Tijani And Tope Adebayo (Jagun Jagun — The Warrior)

BB Sasore (Breath of Life) – WINNER

Johnscott Enah (Half Heaven)

C.J. Fiery Obasi (Mami Wata)

Kayode Kasum (Afamefuna)

Tolu Ajayi (Over The Bridge)

Finest Film

Funmilayo Ransome-Kuti

Breath of Life – WINNER

Over The Bridge

Blood Vessel

A Tribe Known as Judah

The Black E book

Mami Wata

By RemmyTex

Remmytex is a blogger, promoter, entrepreneur and and a businessman. Call or send a Whatsapp message for more information on +2349075664854 or you can email remmytexblog1@gmail.com